Microsoft nabízí službu SharePoint momentálně ve dvou rozdílných typech nasazení:
- On-premise
- Online
SharePoint On-premise
Ve zkratce řečeno, On-premise instalace SharePointu znamená, že si veškeré podkladové prostředky pro běh SharePointu musíte zajistit sami. Až do roku 2011 byla instalace SharePoint On-premise jedinou možností.
Pokud se rozhodnete zvolit si typ nasazení On-premise, znamená to pro vás zároveň zajištění následujících prostředků:
- HW – Servery (většinou se jedná o několik poměrně hodně našlapaných serverů)
- Licence – operační systém Windows Server, databázi SQL Server, oba produkty se licencuji jednak pro Server, stejně tak pro každého uživatele/zařízení, který k serveru přistupuje
- Lidské zdroje – administrátory, kteří všechny podpůrné systémy včetně samotného SharePoint serveru spravují
Suma sumárum, jedná se o nemalou jednorázovou investici, kterou navíc musíte každých 3-5 let zopakovat z důvodu upgrade na vyšší verzi.
SharePoint Online
Naproti tomu, pokud se rozhodnete využít službu SharePoint v prostředí Online (tzn. v Cloudu), zbavíte se všech výše uvedených požadavků:
- HW
- Licence všech potřených produktů
- Práce administrátorů
V provedení Online můžete službu SharePoint začít využívat během několik málo minut – stačí si objednat buď přímo licenci SharePoint Online nebo, a to je nejčastější postup, zvolit jeden z plánu Microsoft 365, který v sobě SharePoint zahrnuje – to jsou skoro všechny.
Zní to skvěle, ale pravdou je, že oproti On-premise instalaci se budete muset vzdát některých vymožeností, které SharePoint Online zkrátka nenabízí.
Omezení Online prostředí
Prvním je ten nejzřejmější fakt a sice, že všechna data máte uložena v Cloudu. Sice extrémně kvalitně zabezpečeném, ale pořád je to Cloud. Takže fyzicky jsou data uložená někde v datacentru Microsoftu a vy nikdy nebudete mít 100% jistotu, že se k datum nikdo jiný nedostane.
Stejně tak je to např. se zálohováním. Microsoft všechny servery pochopitelně zálohuje a garantuje tak konzistenci dat v případě nějakého výpadku HW, ale co už nedokáže jednoduše nabídnout je obnovu databáze k určitému datu, kdy by bylo např. možné obnovit úmyslně smazané soubory.
Další bolístkou Online prostředí je obecně správa využívání prostředků – zatímco na vlastním serveru si můžete všemožné limity nastavit dle vlastních potřeb, v prostředí sdílené infrastruktury jste odkázání na pevně dané limity, které zajišťují bezproblémový chod všech služeb pro mnoho uživatelů. Takže věc je to pochopitelná, avšak někdy může být zbytečně limitující.
Určitě ne posledním omezením, se kterým se během zejména komplexnější implementace řešení na nad platformou SharePoint v Online prostředí setkáte je omezení v oblasti vývoje a rozšíření.
SharePoint Online opět z pochopitelných důvodu nikomu neumožní na serveru spouštět jakýkoli vlastní kód, který by teoreticky mohl omezit další uživatele. To zavírá dveře celkem širokému spektru možností pro úpravy funkcionalit SharePointu a jste zde odkázání na dostupné omezené možnosti šetrnějšího Online prostředí.